PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=851975}

Tragedia Makbeta

The Tragedy of Macbeth
7,0 4 466
ocen
7,0 10 1 4466
6,7 23
oceny krytyków
Tragedia Makbeta
powrót do forum filmu Tragedia Makbeta

nie będzie gadania na temat poprawności politycznej. Wiem że zaraz ktoś mi odpisze ze sam zacząłem jednak tym razem niech będzie inaczej.

wojtek40i4

Zawsze będzie, bo rasizm to przecież nasz sport narodowy.

Radek_Traczyk

Może nie byłoby gadania o tej poprawności, gdyby twórcy nie wciskali na siłę aktorów o kolorze skóry innym niż biały i wątków LGBT+ tam gdzie nie mają one sensu.
Nie lubię Denzela jako aktora i nie bardzo podoba mi sie pomysł obsadzenia czarnoskórego aktora w roli Makbeta, ale jestem fanem Szekspira, więc film obejrzę żeby porównać z innymi wersjami.

Adam1Kluska

Lepiej żeby byli sami biali heteroseksualni ludzie, a reszta co? Jakaś gorsza według ciebie???, tak mam rozumieć twój komentarz?

Radek_Traczyk

Czyli nie mialbys nic przeciwko czarnym grajacym nazistow? Albo przeciwko czarnemu Hitlerowi?

ocenił(a) film na 9
wolverinex

No w końcu Makbet to też postać historyczna jak Hitler.

Lukasz_Broda

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Makbet_(kr%C3%B3l_Szkocji)

ocenił(a) film na 9
wolverinex

A teraz zastanów się dlaczego właśnie sam siebie zaorałeś.

Lukasz_Broda

Tym ze losy rzeczywistego Makbeta byly tylko kanwą dla utworu Szekspira? To pokazuje tylko ze utwor byl osadzony w konretnych realiach w ktorych nie ma miejsca na wpychanie poprawnosci politycznej. Czy krewny króla Szkocji mogl byc czarny?

wolverinex

Przecież ostatni król Szkocji był czarny! Grał go nawet Forest Whitaker.

Locz

Dobre ;)

ocenił(a) film na 7
wolverinex

Teatr rządzi się innymi prawami. Męczą mnie komentarze osób, które nie mają o sztuce najmniejszego pojęcia.

O ironio, do tego pasja z perłowo białym Jezusem oceniona na 10. Nie mam pytań.

ocenił(a) film na 9
wolverinex

Dobra. Czy "Makbet" Szekspira to historia biograficzna? Nie. To fantazja usnuta na motywach prawdziwej historii. Czyli inaczej pisząc Szekspir sfałszował jego historię dla potrzeb artystycznych. Jeśli ci to nie przeszkadza to czemu Coen nie może snuć własnej wizji? I nie pisz mi o "realiach". Wystarczy obejrzeć ten teaser by zobaczyć, że ten film to totalna fantazja reżyserska, nie mająca za wiele wspólnego z tamtymi czasami.

Lukasz_Broda

Widziales w ogole trailer?

wolverinex

Hitler powinien być Chińczykiem, a Goebbels Hindusem.

ocenił(a) film na 9
Radek_Traczyk

Jeżeli ma to być historia szkockiego króla w X wieku, to owszem spodziewam się raczej białych aktorów. To, że Szekspir jedynie sugerował się historycznym Makbetem nie oznacza, że teraz ma go grać czarnoskóry aktor i że wszystkim ma się to podobać. Ciekawe jak zareagowaliby czarnoskórzy gdyby teraz np. główną role w Czarnej panterze zagrał biały aktor. Też postać fikcyjna, a świat by spalił takiego reżysera. A co dzieje się wokół Tildy Swinton za to, że zagrała fikcyjną postać Starożytnej w Doktor Strange? Afera, że zabrała role Azjacie lub Azjatce, bo przecież w komiksie to był ktoś o rysach azjatyckich. To samo było ze Scarlett Johansson za rolę w Ghost in the shell. Jakoś dziwnie działa to w jedną stronę - tam gdzie rola jest dla białej postaci można bez żadnych problemów wciskać osoby o innym kolorze skóry, ale jak biały aktor zagra nawet fikcyjną postać o innych rysach, to jest afera.
Nie dziw się, że jeżeli ktoś lubi historię i jest fanem Szekspira, to może czuć niesmak na widok czarnoskórego króla Szkocji w X wieku.

Adam1Kluska

"Nie dziw się, że jeżeli ktoś lubi historię i jest fanem Szekspira, to może czuć niesmak na widok czarnoskórego króla Szkocji w X wieku."

Tylko jeżeli jest rasistą. Czarni aktorzy grali Makbeta już w XIX wiecznym szekspirowskim teatrze, ale oczywiście tego nie wiesz. Ot, polaczek.

Adam1Kluska

Wciskają ich, bo być może są rasistami i nienawidzą białych. Proste.

Radek_Traczyk

Ciekawe, co by powiedzieli poprawni politycznie, gdyby Muhammada Ali'ego albo Nelsona Mandelę zagrał białoskóry?

ocenił(a) film na 1
wojtek40i4

Wystarczy nie wkladac na sile murzynow do rol niezgodnych z realiami historycznymi.

ocenił(a) film na 6
RequiesFilii

A białych tam, gdzie powinni być co najmniej śniadzi - patrz Jezus i jego ekranowe wariacje ;)

ocenił(a) film na 1
Vanillia

Jak to określasz "sniadzi" to rasowo biali ludzie

ocenił(a) film na 6
RequiesFilii

Jednak wizualność ekranowa Jezusa jako aryjskiego boga lub frontmana norweskiej deathmetalowej kapeli jest daleka od realiów. Willem Dafoe tak samo pasował do jego wizualności jak Denzel tutaj. Chyba każdy wie, że nie ma czarownic i każdy wie, że król Szkocji w tamtych czasach był biały. To teatr w filmie, równie dobrze mógłby go zagrać niskorosły. Ten świat rządzi się własnymi prawami od samego zarania.

ocenił(a) film na 1
Vanillia

Na pewno pasował bardziej bo Jesus mógł mieć korzenie dajmy na to berberyjskie a w średniowiecznej Szkocji murzyn o ile jakiekolwiek był to jedynie jako eksponat w ówczesnym zoo

ocenił(a) film na 6
RequiesFilii

Gdyby to był film dokumentalny mogłoby uwierać, ale wciąż to tylko sztuka z elementami fantastycznymi. No, ale każdemu co innego spędza sen z powiek.

wojtek40i4

Ignoranci. Ostatni król Szkocji był czarnoskóry. Zakładam, że jego protoplaści też. To chyba logiczne. Zresztą, idąc w drugą stronę wystarczyłoby zmienić imię z Makbetha na Mobutu i też styka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones